looking for a violin maker?

Erli Gurra, Maestro Liutaio

Arti i Liuterise eshte nje mjeshteri sa unike aq dhe e veshtire, kerkoni nje aftesi manuale ne punimin e drurit, nje dije mjaft te gjere te fizikes akustike dhe nje njohuri te muzikes dhe te instrumentave me harqe.

Ta mesosh kete art ne shkollen “ANTONIO STRADIVARI” ne Cremona do te thote ta trashegosh ate direkte nga mjeshtrat me te medhenj te historise si AMATI,STRADIVARI apo GUARNERI, duke mbajtur mbi supe nje pergjegjshmerie te madhe ne respekt te ketyre emrave.

Por ky art, sa unik ,sa i veshtire eshte dhe aq i bukur sepse eshte ne gjendje te te dhuroje emocione. I papershkrueshem eshte emocioni qe ndjej kur degjoj per here te pare “Zerin” e krijimit tim me te fundit, apo ta shohesh ate te luhet ne sallat me te bukura te koncerteve ne mbare boten.

E pikerisht per keto emocione e bej punen time me shume dedikim, duke i kushtuar vemendje cdo detaji, ne menyre qe dhe ju qe luani me instrumentat e mi te keni te njejtat ndjesi.

 

Rreth Meje

Kam lindur me 17 shtator 1984,ne Tirane. Qe ne femijeri me eshte injektuar pasioni per muziken dhe boten e artit, duke rrjedhur nga nje familje me tradita te medha muzikore.

Ne moshen 3 vjec,kam filluar te marr leksionet e para per violine, e me kalimin e viteve per piano e kitare. Por kenaqesia ime me a madhe ishte te vizitoja laboratorin e babait tim, Rami, restaurator akordator dhe teknik i te gjitha veglave muzikore.

Ne mes te gjithe atyre lloje instrumentash, vemendjen time e terhiqnin gjithmone violinat, isha shume kurioz te shihja se si ishin ndertuar, dhe u mahnisja gjithmone kur im at i restauronte. Punimet e para kane qene rreth moshes 10 vjec kur u mundoja te modeloja “ff”-et e violines.

Me mbarimin e shkolles se mesme ne gjimnazin “Qemal Stafa”, enderra ime per te mesuar artin e bukur te  ndertimit te instrumentave me harqe u be realitet.

Ne vitin 2003 transferohem ne Cremona per te ndjekur studimet ne shkollen e liuterise I.P.I.A.L.L “ANTONIO STRADIVARI” ku ne fillim kam studiuar me M°Vanna  ZAMBELLI e me pas me M°Daniele SCOLARI,ndersa restaurimin e instrumentave me M°Claudio AMIGHETTI. Gjate viteve te shkolles kam pasur dhe si mesues te jashtem M°DACQUATI, M°BARCELLARI,M°MATVIYCHUK dhe M°TADIOLI.

Diplomohem ne vitin 2007 per te ndjekur me pas specializimin tek laboratori i mjeshtrit EDGAR E.RUSS. Eksperienca ne kete laborator me beri qe te perfeksionoj artin e Liuterise ne nje nivel mjaft te larte duke i kushtuar vemendje te madhe cilesive akustike.

Puna me mjeshtrin EDGAR E.RUSS do te linte mbresa te jashtezakonshe dhe do te ndikonte me tutje ne menyren e konstruksionit te instrumentave te mi personal.

Ne vitin 2009 vendos te kthehem ne Shqiperi dhe prej vitit 2010 kam hapur laboratorin tim ne Tirane ku ndertoj violina,viola,cello dhe merrem me restaurime.

Instrumenta

Galeri

Evente

Musikmesse China 2017

W1 F16

Musikmesse China 2017 - the international fair for musical instruments, sheet music, music production and music business connections

Musikmesse 2016

Hall 8.0, Stand C27

Musikmesse 2016 - the international fair for musical instruments, sheet music, music production and music business connections

Musikmesse 2015

Hall 3.1, Stand G37

Musikmesse 2015 - the international fair for musical instruments, sheet music, music production and music business connections

Musikmesse 2014

Musikmesse 2014 - the international fair for musical instruments, sheet music, music production and music business connections

Cremona Mondomusica

The n.1 exhibition in the world for handcrafted musical instruments.

Me Kontaktoni

Rruga "Kavaja" 3/4/31

Tirana, ALBANIA

Email : info@erligurra.com

Email : erli_strad@hotmail.com

Mobile : +355 68 9019624

Mobile : +355 69 3112107

erli.gurra